در مورد ساخت این مجموعه …

قبل از هر چیز باید اعتراف کنم که بهترین تفریح و سرگرمی برای من و خانواده ام گذراندن اوقاتی خوش در طبیعت و دیدن مناظر زیبا و بهره بردن از مواهب شگفت انگیزی است که خالق متعال در ابداع و خلق آنها اوج هنر و زیبائی را به کار برده است و این امر همواره الهام بخش تمام هنرمندان و ادیبان، دانشمندان و طبیعت دوستان و خلاصه تمام افراد بشر که به نحوی صاحب بصیرت و فکر و اندیشه اند می باشد و این، نه محدود به مکان و زمان و یا دورۀ خاصی است، بلکه در تمامی اعصار و اقطار اینگونه بوده است و خواهد بود.

یک روز پر نشاط، دل انگیز و مفرح به اتفاق خانواده، آنهم در دل طبیعت را تصور کنید همراه با وسایل طراحی، سه پایه و کاغذ و گیره و مداد و جعبه رنگ و دوربین شکاری و دوربین عکاسی و البته دیگر وسایل مورد نیاز برای صرف یک روز به دور از دغدغه و هیاهو همراه با توشۀ کافی و مهمتر از همه اینکه تمامی اعضای گروه پنج نفره هماهنگ و علاقمند، مترصد شکار سوژه ای مناسب جهت طراحی و ضبط آن در صفحه طراحی خود هستند، مشغول به کار می شویم. قرار ما این است که طراحی از پرنده با حفظ تناسبات و جزئیات، امتیاز بیشتری دارد. همچنین گرفتن عکس واضح از پرنده با فیگور و ژست زیبا نیز امتیاز بالائی دارد. برای این کار نخست موقعیت مناسب را با دوربین شکاری رصد کرده، پس از آن اقدام به  طراحی و عکسبرداری از سوژه مورد نظر نموده و سر اینکه این پرنده چه نام دارد و نام علمی آن چیست و یا از کدام رده، خانواده و راسته است بحث شروع می شود و به لحاظ اینکه فرزندان من در این زمینه مطالعات و تحقیقات فراوانی دارند خیلی زود به نتیجه می رسیم.

پس از امتیاز بندی و نقد و بررسی، خوشحال و سر حال نوبت پذیرائی و ناهار و نماز و سپس صرف چائی و میوه و کمی استراحت و بعد از آن کمی گشت و گذار دسته جمعی و گرفتن عکس و بالاخره آماده شدن برای برگشت به خانه، تا دیداری مجدد با طبیعت و رصد کردن سوژه ای دیگر و طرحی دیگر. در فرصتی مناسب طرحها و عکسها را بررسی کرده و با متن ها و تصاویر موجود در کتابها و دیگر منابع در دسترس، مقایسه می کنیم و جزئیات کامل هر پرنده را با دقت بیشتر مورد مطالعه قرار می دهیم و طرحهای مدادی متعددی از زوایای مختلف ترسیم کرده تا شکل و فرم پرنده مورد نظر کاملاٌ ملکۀ ذهن شود. پس از آن طرحهای منتخب را به مشورت و بررسی می گذاریم تا یکی از آن ها را که برای اجرا جهت پیوستن به مجموعۀ اطلس پرندگان ایران و خاورمیانه مناسب تر باشد، انتخاب کنیم.
لازم به ذکر است که فیگور و ژست هر پرنده از خصوصیات مهم گونه ای آن به شمار می رود و کمک شایانی در تشخیص و شناسائی آن می کند، لذا انتخاب طرح مناسب در بدو کار از اهمیت زیادی برخوردار است.پس از انتخاب فرم، مسئلۀ مهم دیگر، اندازه پرنده است. زیرا قرار است که پرندۀ ساخته شده دقیقاٌ برابر اندازۀ طبیعی باشد. در این مرحله اندازه های جزء به جزء را محاسبه و تعیین می کنیم.
بدین معنی که طول بدن، گردن، پا، منقار، دم، بال و خلاصه تمام فواصل لازم برای اجرای حجم مورد نظر را به دست آورده و یک آرماتورسیمی بر اساس اندازه های به دست آمده تهیه می کنیم. ضخامت سیمها متناسب با اندازۀ پرنده و اندازۀ پا ها انتخاب می شود. مرحلۀ بعد، اتصال دو عدد سیم فلزی به عنوان یک جفت پا در محل مشخص شده در طرح اولیه است. برای حفظ تعادل و ایستائی پرنده لازم است برآیند نیروهای وارده را دقیقاٌ محا